Mester szakosok blogbejegyzései CSR témában

CSR_Corvinus

CSR_Corvinus

Működhetnek-e demokratikusan a vállalatok?

2017. december 15. - rbraun

KM

A feltett kérdést rengeteg szempontból hosszan lehetne elemezni, de itt most arra keresem a választ, hogy ahogyan egy demokráciában az állampolgárok, úgy egy vállalatnál az érintettek lehetnek-e egyenlőek. A vállalatok társadalmi felelősségvállalása az érintettek értékeinek és érdekeinek beépítése az üzleti működésbe, aminek módja az érintettek bevonása és a velük való párbeszédre és egyenrangúságra épülő együttműködés. A vállalat pedig a felelős működés legmagasabb szintjére akkor léphet, ha megvalósul a vállalati érintetti demokrácia, amikor az érintettek vállalati (állam)polgárokká válnak és a vállalati stratégiai döntéshozatal a liberális demokrácia elvei és működése mentén zajlik. Ezek alapján a kérdésemre egyértelműen igen a válasz, azonban véleményem szerint ez inkább egy ideális állapot, nem pedig egy életszerű. A demokráciában a hatalom a népé – tehát minden állampolgáré, tehát minden érintetté – , ők „tulajdonolják” az országukat, a tulajdonjogukat pedig szavazáskor érvényesíthetik. Ezzel szemben a vállalatoknak konkrét tulajdonosuk van (még a részvénytársaságoknál is ismert, ki mekkora tulajdonrészt birtokol), akiket nem demokratikus módon választottak, demokratikus úton nem válthatók le. A demokráciákban az egyenlőség az egyenlő jogokon keresztül valósul meg, amit szavazáskor a mindenki szavazata ugyanannyit ér elv biztosít. Ezáltal a leggyengébb érintett is ugyanakkora hatással lehet az ország stratégiájára, mint a legerősebb, amikor a vezetőket kiválasztják. A vállalatoknál viszont a vezetőket a feljebb lévő vezetők választják ki. A stratégiát a felsővezetés alakítja ki és ezt a stratégiát kell megvalósítania a munkavállalóknak. Persze ezt befolyásolhatja a piac, a fogyasztók viselkedése, az állami szabályozás, és a munkavállalókat sem kötelezi senki, hogy a cégnél dolgozzanak, de ezek az érintettek nem bírnak ugyanakkor erővel. Nem az érintettelméletet vitatom, csupán azt, hogy lenne a vállalti működésnek akár egyetlen olyan pontja is, ahol minden érintett ugyanakkora hatással bír, márpedig enélkül szerintem nem valósulhat meg az egyenlőség.

Felhasznált irodalom: Braun Róbert: Vállalati társadalmi felelősségvállalás – A vállalatok politikája, Akadémiai Kiadó 2015

A bejegyzés trackback címe:

https://csrmesterek.blog.hu/api/trackback/id/tr7813502495

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása