Mester szakosok blogbejegyzései CSR témában

CSR_Corvinus

CSR_Corvinus

A felsőoktatás támogatása, mint a CSR egy lehetséges formája

2017. december 15. - rbraun

HD

Kedves Olvasók,

a következő rövid bejegyzésben a vállalatok helyi közösségek iránti felelősségvállalásának egy típusával, a felsőoktatásban való közreműködéssel foglalkozom. Ezt egy magyarországi példán, a Mercedes kecskeméti tevékenységén keresztül igyekszem szemléletesebbé tenni.

Ebbe a kategóriába sorolhatjuk azt, ha egy vállalat saját egyetemi vagy főiskolai kart, illetve tanszéket hoz létre, továbbá, ha duális képzési formát támogat. Megemlítendő még a szakmai gyakorlat helyének biztosítása, a szakdolgozat konzultáció, az ösztöndíjak nyújtása, a vállalati előadások tartása és a versenyek szervezése is (Ásványi, 2016). Hallgatói szemmel ezek mind-mind csábító lehetőségek. A Mercedes esetében a duális képzési formát emelném ki, melyet a Neumann János Egyetem járműmérnöki szakán működtetnek. Ennek keretében a tanulók egy, a hagyományosnál gyakorlatorientáltabb programban vehetnek részt, képzési idejük jelentős részét a cégnél töltik, mely munkáért fizetésben is részesülnek (Neumann János Egyetem, 2017).

Az együttműködéssel a vállalat nem titkolt célja lehet a hallgatók irányába történő elköteleződésének elősegítése és a jövőbeli munkavállalók (legalább egy részének) biztosítása is. Így kevésbé tekinthetjük önkéntes alapú támogatásnak, azonban értékteremtő ereje véleményem szerint nem kifogásolható. A korábban felsoroltak miatt növelheti a hallgatók gyakorlati tudását, valamint erősítheti a felsőoktatási intézmény pozícióját, s ezáltal a település (esetünkben Kecskemét) vonzerejét is. A felsorolt pozitívumok mellett vajon származhat-e ebből hátrányuk is az érintetteknek? Aligha, esetleg akkor, ha a hallgatók kötelezve lennének az adott cégnél való elhelyezkedésre, vagy ha olyan specifikus tudást kapnának, amely a későbbiekben beszűkítheti a lehetőségeiket.

A pozitívumok mellett szól valószínűleg az is, hogy hazánkban egyre nő a vállalatok ilyen típusú hozzájárulása a tudományos munka élénkítéséhez, a partnerségből származó kölcsönös előnyök miatt.

Források:

Ásványi Katalin (2016): CSR a helyi közösségért, mint az értékteremtés eszköze

Neumann János Egyetem (2017): Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.
http://gamf.uni-pae.hu/mercedes-benz-manufacturing-hungary-kft

A bejegyzés trackback címe:

https://csrmesterek.blog.hu/api/trackback/id/tr1013502481

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása